دانشگاه کاشان در میان برترین دانشگاه های کشور در ​رده بندی نیچر ایندکس بر پایه پژوهش های معتبر در علوم طبیعی

۰۲ آذر ۱۳۹۸ | ۱۴:۰۴ کد : ۱۰۵۶۵ آخرین اخبار
تعداد بازدید:۱۰۳۸
معاون پژوهشی و فناوری دانشگاه کاشان گفت: دانشگاه کاشان در میان برترین دانشگاه های کشور در رده بندی نیچر ایندکس بر پایه پژوهش های معتبر در علوم طبیعی قرار گرفت. دکتر مجید منعم زاده افزود: در این رتبه بندی موسسات و دانشگاه های جهان بر پایه پژوهش های با کیفیت در علوم طبیعی درجه بندی شده اند. وی خاطر نشان کرد: رتبه بندی ۲۰۱۹ «نیچرایندکس» دانشگاه ها و موسسات پژوهشی که تحقیقاتی با کیفیت برتر در زمینه علوم طبیعی و موضوعات علوم زیستی، شیمی، فیزیک و علوم زمین و زیست محیطی در سال ۲۰۱۸ داشته اند را مورد بررسی قرار داده است. وی افزود: این رتبه بندی بر اساس تولیدات علمی نهادها نرمال سازی شده است و یک درصد تولید علم را در نظر گرفته است. معاون پژوهشی و فناوری دانشگاه کاشان افزود: دانشگاه کاشان در این رده بندی در جایگاه ۱۲ کشور در میان دانشگاه ها، مراکز تحقیقاتی، بیمارستانها، پژوهشکده ها و پژوهشگاه های کشور قرار گرفت.
دانشگاه کاشان در میان برترین دانشگاه های کشور در ​رده بندی نیچر ایندکس بر پایه پژوهش های معتبر در علوم طبیعی

در این رتبه بندی موسسات و دانشگاه های جهان بر پایه پژوهش های با کیفیت در علوم طبیعی درجه بندی شده اند.

رتبه بندی ۲۰۱۹ «نیچرایندکس» دانشگاه ها و موسسات پژوهشی که تحقیقاتی با کیفیت برتر در زمینه علوم طبیعی و موضوعات علوم زیستی، شیمی، فیزیک و علوم زمین و زیست محیطی در سال ۲۰۱۸ داشته اند را مورد بررسی قرار داده است.
این رتبه بندی بر اساس تولیدات علمی نهادها نرمال سازی شده است و یک درصد تولید علم را در نظر گرفته است. فهرست ۲۰۱۹ داده های شاخص از ۱ ژانویه ۲۰۱۸ تا ۳۱ دسامبر ۲۰۱۸ را شامل می شود. این رتبه بندی نرمال شده سهم خروجی پژوهش های با کیفیت بالا در موسسات تحقیقاتی در علوم طبیعی را ارزیابی کرده است. پایگاه «نیچر ایندکس» از سال ۲۰۱۳ به رتبه بندی موسسات و دانشگاه های جهان در علوم مختلف اقدام کرده است.
 
در فهرست ۵۰۰ مرکز برتر نامی از دانشگاه ها و مراکز تحقیقاتی ایرانی نیست اما در بخش غرب آسیا از تعداد ۲۷۴ دانشگاه و مرکز پژوهشی در این منطقه، ۸۰ مرکز ایرانی در این جمع حضور دارند. پژوهشگاه دانش های بنیادی ایران در رده ۸، دانشگاه تربیت مدرس در رده ۱۱، دانشگاه شیراز در رده ۱۳، دانشگاه تهران در رده ۱۶، مرکز تحقیقات نجوم و اخترفیزیک مراغه در رده ۱۷ و دانشگاه شهید بهشتی در رده ۱۹ قرار دارند.
 
دانشگاه کاشان در در این رده بندی در جایگاه 12 کشور در میان دانشگاه ها، مراکز تحقیقاتی، بیمارستانها، پژوهشکده ها و پژوهشگاه های کشور قرار گرفت.

https://khabarone.com/25262169

فهرست ۱۵ دانشگاه و مرکز پژوهشی ایرانی اول در رده بندی نیچر ایندکس

ردیف

رده غرب آسیا

مرکز

تعداد مقالات

میزان تغییر ۲۰۱۸ به ۲۰۱۷

۱

۸

پژوهشگاه دانش های بنیادی

۹۲

۳۰.۲ درصد (مثبت)

۲

۱۱

دانشگاه تربیت مدرس

۲۰

۱۵۸.۷ درصد (مثبت)

۳

۱۳

دانشگاه شیراز

۱۵

۴۸.۲ درصد (مثبت)

۴

۱۶

دانشگاه تهران

۱۷

۴.۹ درصد (منفی)

۵

۱۷

مرکز تحقیقات نجوم و اخترفیزیک مراغه

۲۲

۴۹۵.۱ درصد (مثبت)

۶

۱۹

دانشگاه شهید بهشتی

۱۳

۶.۱ درصد (مثبت)

۷

۲۱

دانشگاه صنعتی شریف

۱۶

۲۴.۷ درصد (مثبت)

۸

۲۶

دانشگاه شهید مدنی آذربایجان

۶

۵۱۶.۹ درصد (مثبت)

۹

۲۷

دانشگاه بوعلی سینا همدان

۵

۸۷.۷ درصد (مثبت)

۱۰

۳۰

دانشگاه صنعتی اصفهان

۴۵

۶۳.۴ درصد (مثبت)

۱۱

۳۲

دانشگاه کردستان

۶

اعلام نشده است

۱۲

۳۷

دانشگاه کاشان

۴

۷۴۲.۱ درصد (مثبت)

۱۳

۳۸

دانشگاه تحصیلات تکمیلی علوم پایه زنجان

۱۰

۲۵.۲ درصد (مثبت)

۱۴

۳۹

دانشگاه صنعتی شاهرود

۴

۲۴.۱ درصد (منفی)

۱۵

۴۴

دانشگاه آزاد اسلامی

۴۹

۲۶.۶ درصد (منفی)

کلید واژه ها: رتبه بندی رتبه بندی نیچر ایندکس 1398 دانشگاه کاشان معاون پژوهشی و فناوری Ranking Nature Index 2019 University of Kashan Office of Vice-Chancellor for Research and Technology


نظر شما :