برگزاری سخنرانی علمی با موضوع" تحلیلی بر معماری بومی روستایی منطقه کاشان "

۱۸ آذر ۱۴۰۲ | ۰۰:۱۲ کد : ۲۲۹۱۹ آخرین اخبار
تعداد بازدید:۸۱

دومین سخنرانی علمی مرکز پژوهشی کاشان شناسی با همکاری انجمن های علمی معماری انرژی و گردشگری در هفته پژوهش و فناوری دانشگاه کاشان، با موضوع " تحلیلی بر معماری بومی روستایی منطقه کاشان" در روز دوشنبه ۱۳ آذر ماه ۱۴۰۲ در سالن شهید فخری زاده پژوهشکده انرژی  با حضور  جمعی از  اساتید و دانشجویان معماری و گردشگری برگزار شد .
 دکتر دیواندری عضو هیات علمی گروه مهندسی معماری دانشگاه کاشان  ضمن خیر مقدم به شرکت کنندگان، به تشریح واژه های تخصصی مرتبط با جلسه از جمله ده و بوم پرداخت و در ادامه بر اصول معماری بومی از جمله پرهیز از بیهودگی، نیارش، خودبسندگی و درون گرایی اشاره کرد.
وی استفاده از مصالح فناوری بوم آورد، هماهنگی با محیط، مسکن ارزان قیمت را از جمله ویژگی های کالبدی معماری بومی سنتی عنوان کرد.
دکتر دیواندری با اشاره به اینکه امروزه معماری روستایی با مشکلاتی در بخش های مختلف مواجه است، خاطرنشان کرد: در این زمینه دولت در سیاست های کلان خود به موضوع ایمنی ساختار کالبدی محیط مسکن روستایی مبتنی بر الگوی معماری ایرانی – اسلامی تاکید جدی دارند.
دکتر دیواندری در ادامه به منشور اهداف طرح ویژه بهسازی و نوسازی واحد های مسکونی از جمله احداث مسکن مقاوم و با دوام روستایی، تلاش در حفظ هویت معماری بومی مسکن روستایی و احداث مسکن سبز اشاره و تاکید کرد: در ساختار اجرایی طرح ویژه بهسازی و نوسازی مسکن روستایی، نقش مردم و دولت باید با هم دیده شود .
وی در ادامه به استناد مباحث نظری در بخش قبل در قالب تصاویری از معماری اصیل بومی سنتی منطقه کاشان بر تاثیرات مثبت این نوع معماری در زندگی انسان ها بخصوص انتقال حس خوب اشاره نمود.
دکتر دیواندری برخی از آسیب های وارده بر این نوع بافت در منطقه کاشان را از جمله عدم رعایت اصول و مبانی اولیه معماری مانند تناسبات و هندسه و مرکزیت در معماری در قالب یک سری تصاویر  ذکر کرد.


نظر شما :