آخرین اخبار - آرشیو

نمایش سفالینه‌های ایران و آثار عضو هیات علمی دانشگاه کاشان در موزه پرگامون برلین - راز سفالگری کاشان

نمایش سفالینه‌های ایران و آثار عضو هیات علمی دانشگاه کاشان در موزه پرگامون برلین - راز سفالگری کاشان

مجموعه‌ای از سفالینه‌های کهن و معاصر ایران از جمله آثار دکتر عباس اکبری عضو هیات علمی گروه مطالعات عالی هنر دانشکده معماری و هنر دانشگاه کاشان در موزه پرگامون برلین به نمایش درآمده است. گروه تجسمی هنرآنلاین: این روزها موزه پرگامون در برلین که یکی از موزه‌های مهم تاریخ هنر جهان است میزبان نمایشگاهی درباره هنر ایران از پیش از دوره اسلامی تا دوره اسلامی است. بخش مهمی از این نمایشگاه را سفالینه‌های متعددی از ایران تشکیل می‌دهد که در میان آنها سفالینه‌های کاشان به ویژه نوع زرین‌فام آنها با رنگ‌های فلزگونه خود، متمایز از سایر آثار است. مسئولین این نمایشگاه بزرگ به دلیل اهمیت سفالینه‌های زرین فام کاشان و جذابیت‌های آنها برای بازدیدکنندگان با همکاری مجموعه ساریخانی در لندن اقدام به تهیه مستندی درباره ساخت این سفالینه‌ها در کاشان توسط دکتر عباس اکبری، عضو هیات علمی گروه مطالعات عالی هنر دانشگاه کاشان کرده‌اند که همزمان با نمایش در یکی از سالن‌های نمایشگاه، روی شبکه یوتوب موزه در حال پخش است. همچنین تعدادی از آثار عباس اکبری که مراحل ساخت آنها در فیلم دیده می‌شود در کنار آثار کهن کاشان در دسترس مخاطبان قرار گرفته تا برای آنها امکان مشاهده نزدیک و خارج از ویترین‌های موزه وجود داشته باشد. این آثار شامل قطعاتی بر اساس محراب زرین‌فام مسجد میدان سنگ کاشان و ظرفی با خوشنویسی است و علاوه بر آن قطعاتی ساخته شده با طراحی واکاوانه از روی یک خمره است که از مهمترین ظروف زرین فام کاشان است و در مجموعه‌ای خصوصی نگهداری می‌شود. علاقمندان می‌توانند این فیلم را با عنوان «راز سفالگری کاشان» در شبکه یوتوب موزه پرگامون به نشانی https://youtu.be/CseCZ۲Mz_hE مشاهده کنند.

ادامه مطلب
کسب دو نشان ملی مرغوبیت صنایع دستی توسط عضو هیات علمی گروه فرش دانشگاه کاشان

کسب دو نشان ملی مرغوبیت صنایع دستی توسط عضو هیات علمی گروه فرش دانشگاه کاشان

رئیس دانشکده معماری و هنر دانشگاه کاشان گفت: استاد فتحعلی قشقایی فر عضو هیات علمی گروه فرش دانشگاه کاشان دو نشان ملی مرغوبیت صنایع دستی در رشته نمد را دریافت کرد. دکتر محسن جاوری افزود: در ششمین دوره داوری نشان ملی مرغوبیت صنایع‌دستی که به میزبانی استان یزد برگزار شد، از ۱۶ نشان ملی مرغوبیت صنایع دستی کسب شده توسط هنرمندان کاشان، دو نشان توسط استاد هنرمند فتحعلی قشقایی دریافت شد. وی خاطر نشان کرد: استاد قشقایی فر یکی از هنرمندان تراز اول در زمینه انواع دست بافت‌های سنتی است که هر ساله آثار و تولیداتشان در هنگام داوری موفق به کسب مقام می شود. دکتر جاوری با بیان اینکه قشقایی فر گذشته از تسلط کامل در زمینه فرش، در زمینه بافت انواع گلیم و نمد نیز از تبحر خاصی برخوردارند، اظهار داشت: در زمینه نمد نیز با ابتکارات جدیدی توانسته اند محصولات بسیار فاخر مزین به نقوش منحصر بفردی را خلق کنند. استاد فتحلی قشقایی فر عضو هیات علمی و مدیر گروه فرش دانشگاه کاشان با بیان اینکه هنر نمد یکی از کهن‌ترین هنرهای ایران هست که چند هزارسال قدمت دارد، ولی به دلایلی متاسفانه در سال‌های اخیر به دلیل بی توجهی و عدم نوآوری و خلاقیت در آن، رو به افول نهاده بود، افزود: این امر باعث شد تا آن را به عنوان یک کار پژوهشی جدی گرفته و با مطالعه میدانی و بررسی های زیاد در سبک و شیوه های مختلف نمد مالی به شناخت ارزشمندی در این زمینه دست یابم و پس از آزمون و خطا همچنین مطالعه تمرین و کارهای زیادی که انجام دادم بصورت خودآموز این هنر را فرا گرفته و در حال حاضر ۱۰ سال هست بصورت حرفه ای نمد کار می کنم، تفاوت کار من با نمادهای سنتی ایران در ظرافت، نو و خلاقانه بودن آن است. وی با اشاره به اینکه در سال ۱۳۹۰ ظریف ترین نمد را تولید کرده است، خاطر نشان کرد: در مدت ۸ سال گذشته ۱۳ نشان ملی و یک نشان یونسکو در زمینه نمد، گلیم و فرش دریافت کرده ام. استاد فتحعلی قشقایی فر اظهار داشت: هنر نمد به دلیل گستردگی این امکان را داده است که در آن خلاقیت و نوآوری زیادی انجام دهم بیش از ۳۰ محصول کاربردی در این خصوص ابداع و تولید نموده ام. با توجه به نوآوری‌هایی که در این زمینه انجام داده ام امروز می توانیم با هنرمندان نمد در سطح بین المللی رقابت کنیم. ششمین دوره داوری نشان ملی مرغوبیت صنایع‌دستی از ۲۶ لغایت ۲۹ دی‌ماه به صورت منطقه‌ای برگزار شد و ۳۰ اثر از کاشان در گروه منطقه ۷ که شامل استان‌های یزد، اصفهان، چهارمحال و بختیاری و قم بود مورد داوری قرار گرفت که در پایان ۱۶ اثر هنری (۱۰ نشان بصورت انفرادی و ۶ نشان بصورت مشترک) از کاشان موفق به کسب نشان ملی مرغوبیت صنایع‌دستی شد.

ادامه مطلب
سخنرانی دو دانشجوی دانشگاه کاشان در اولین رویداد سخنرانی نانویی کشور

سخنرانی دو دانشجوی دانشگاه کاشان در اولین رویداد سخنرانی نانویی کشور

رئیس پژوهشکده علوم و فناوری نانو دانشگاه کاشان گفت: در اولین رویداد سخنرانی نانویی که ۲۹ دی ماه ۱۴۰۰ در محل صندوق نوآوری و شکوفایی ریاست جمهوری برگزار شد، دو دانشجوی دوره دکترای دانشگاه کاشان به عنوان سخنرانان این رویداد شرکت کردند. دکتر مسعود همدانیان افزود: در این رویداد "مجید بگیان" دانشجوی دکترای علوم و فناوری نانو دانشگاه کاشان با عنوان چگونه با گرما به جنگ سرطان برویم؟ (درمان به روش هایپرترمیا با استفاده از نانو ذرات مغناطیسی) و "حامد بنانی فرد" دانشجوی دکترای مهندسی شیمی دانشگاه کاشان درخصوص حمله به بحران آب با فناوری نانو (تصفیه پساب با استفاده از پلاسما) سخنرانی و مطالب خود را ارائه کردند. رئیس پژوهشکده علوم و فناوری نانو دانشگاه کاشان با اشاره به اینکه در رویداد سخنرانی نانویی کشور ۹ سخنران حضور داشتند که دو سخنران این رویداد از دانشگاه کاشان بودند، خاطر نشان کرد: در این رویداد حامد بنانی فرد به عنوان نفر سوم رویداد سخنرانی نانویی کشور معرفی و لوح تقدیر و جوایز این رویداد را دریافت کرد. لازم به ذکر است این دانشجویان موفق دانشگاه کاشان از مدرسان ستاد نانو در بخش های دانشجویی و دانش آموزی هستند. رویداد سخنرانی نانویی به همت شبکه مدرسان نانو، در راستای گسترش فضای گفتمان فناوری نانو و ترویج تخصصی آن و با هدف ارائه سخنرانی‌های کوتاه ۹ دقیقه‌ای، با رویکردی خلاقانه و جذاب با موضوعات تخصصی و کارکردگرایانه در زمینه فناوری نانو با حضور داوران برجسته ستاد فناوری نانو برگزار شد.

ادامه مطلب
مطالعات عرفانی سی و سومین گام را برداشت...

مطالعات عرفانی سی و سومین گام را برداشت...

دکتر حسین حیدری مدیر مسئول مجلة علمی مطالعات عرفانی از انتشار سی و سومین شماره مجله خبر داد و گفت: در این شماره، ۱۴ مقالة علمی از اعضای هیأت علمی، نویسندگان و محققانِ برجستة دانشگاه کاشان و سایر دانشگاه¬ها و مراکز پژوهشی از سراسر کشور به چاپ رسیده است. عناوین مقالات این شماره عبارت است از: « اهمیت «تأکید» و روش‌های آن در ساخت‌اطلاعی گفتمان تعلیمی الانسان الکامل نسفی» ، « نقش فراست و شهود صوفیانۀ مولوی در تکوین اشعار مثنوی و دیوان شمس» ، «بازشناسی انواع دعا و کارکرد آن در رویارویی با شرور با تأکید بر آرای ابن‌عربی» ، «تحلیل نشانه‌ معناشناختی مکان نمادین در داستان دقوقی از مثنوی» ، «زن در اندیشۀ موسی دلئون و یاکوب بومه» ، «معادشناسی عرفانی در مرصاد العباد با رویکرد معناشناسی» ، «بررسی و تحلیل ابعاد معرفتی فراست در ادب عرفانی» ، از جمله جستارهایی چاپ شده در واپسین شماره نشریه است. ایشان افزود: «مقالات ارزش جانوران در نگاه صوفیان» ، نگاه به زهد در غزلیات عطار نیشابوری» ، «تبارشناسی تجارب عرفانی در المواقف و المخاطبات عبدالجبار نفّری» ، «بررسی انحصار طریقت و اقرب الطرق بودن در سلسلۀ نعمت‌اللهیه گنابادی» ، «تأثیرگذارترین صوفیان و مهم‌ترین موضوعات عرفانیِ سدۀ دوم تا چهارم هجری» ، «تأثیر نجم رازی بر اندیشه‌های عرفانی ملاصدرا» ، «تبیین رابطۀ پیر و مرید در اسرار التوحید به‌مثابۀ همتایی برای بازی هرمنوتیکی در جهت رهایی از سوژه‌محوری» ، در زمره عناوین مقالات این شماره است. دسترسی به این مقاله¬ها برای عموم کاربران وب¬سایت این نشریه رایگان بوده و علاقه¬مندان می¬توانند با مراجعه به بخش آرشیو مقالات متن کامل مقاله¬های مورد نظر خود را در قالب pdf دریافت نمایند. این مجله به آدرس http://s-erfani.kashanu.ac.ir قابل دسترس همگان است، دکتر حیدری اظهار داشت: این مجله آغوش گشاده مقالات تحقیقی پژوهندگان در زمینه تخصصی عرفان پژوهی در همه ادیان و سنت هاست . علاقه¬مندان به چاپ مقالة خود در این مجله، لازم است با ثبت¬نام در این وب¬سایت مقالة خود را از طریق سامانة نشریه ارسال نمایند. این نشریه از تاریخ ۱۳۸۸/۱۱/۰۱ دارای رتبه علمی-پژوهشی(وزارت علوم) می‌باشد. این نشریه در پایگاه استنادی علوم جهان اسلام (WWW.ISC.gov.ir) ، در بانک اطلاعات نشریات کشور (WWW.magiran.com)، پایگاه اطلاعات علمی جهاد دانشگاهیWWW.SID.ir) ) ، پرتال جامع علوم انسانی (http://ensani.ir/fa) و نور مگز (https://www.noormags.ir) نمایه می‌شود.

ادامه مطلب